Mądre prezenty na Dzień Dziecka

Mądre prezenty na Dzień Dziecka (Fot. Pexels.com)

Jak wybrać mądrze prezent na Dzień Dziecka? Oto nasz poradnik

Nowy telefon albo tablet stały się już normą na liście dziecięcych prezentów. Drogie elektroniczne gadżety nie zawsze jednak muszą być najlepszym wyborem. Zamiast kupować najnowszy model smartfona, warto pomyśleć nad naprawdę mądrymi prezentami. Bo te wcale nie muszą być nudne!

Gra planszowa

Ostatnie lata to czas prawdziwej eksplozji popularności tzw. "planszówek". Współczesnym tytułom daleko do prostego Chińczyka, którego pamiętamy z naszego dzieciństwa. Nie znajdziemy w nich już bezmyślnego rzucania kostką. Zamiast tego, nowoczesne gry oferują ogromny wachlarz możliwości na wspólne spędzenie czasu.

Tytuły takie jak "Carcassonne", "Domek",  czy "Wsiąść do pociągu" to świetne przykłady prawdziwych gier familijnych - prostych i wciągających, których rozgrywki potrafią zajmować całe wieczory. Istnieją też pozycje, które same w sobie są świetnym prezentem. Nie tylko uczą dokładnego planowania i wykorzystywania złożonych mechanizmów, ale są do tego imponująco wykonane, niczym najlepszy gadżet. Dzięki pieczołowicie zaprojektowanym figurkom i ilustracjom, cieszą już podczas rozkładania planszy. Tytuły takie jak "Scythe", "Splendor", czy "Concordia" zadowolą nawet najbardziej wybrednych.

Książeczka ilustrowana

Swój boom przezywają też mądre ilustrowane książki dla dzieci. Napisane przez polskie autorki i autorów, i ilustrowane przez polskich artystów prezentują poziom, jakiego nie powstydziłyby się najlepsze światowe wydawnictwa. Poruszają najróżniejszą tematykę - od dziecięcych zabaw i lęków, po z pozoru skomplikowane zagadnienia, jak projektowanie miast, czy istnienie klas społecznych.

Choć często potrafią edukować, to nie nudzą. Sprawdzają się zarówno do wspólnej lektury, jak i na samodzielny prezent. Do tego ich ilustracje to prawdziwa lekcja estetyki - polscy artyści i artystki nie traktują dzieci protekcjonalnie i swoje książeczki rysują w taki sposób, że spodobają się nawet krytycznie nastawionym dorosłym. Interesujące tytuły można znaleźć w takich wydawnictwach, jak Dwie siostry, Tadam, Znak, czy Muchomor.

Hulajnoga

Oczywiście mądre prezenty wcale nie muszą zmuszać do siedzenia w domu. Świetnym pomysłem dla lubiących aktywność może być właśnie hulajnoga. Nie bez przyczyny z roku na rok staje się coraz popularniejszym środkiem transportu. Nadaje się dla dzieci niemal w każdym wieku - nawet te najmłodsze z pewnością poradzą sobie z trzykołowymi modelami.

To świetna zachęta do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jest nie tylko fajnym, modnym gadżetem, ale też całkiem bezpieczną alternatywą dla innych dziecięcych pojazdów. Prędkość, jaką rozwija nie jest groźna, a dodatkowe zabezpieczenia, jak ręczny hamulec na kierownicy, sprawiają że jazda jest jeszcze bezpieczniejsza, niż ta, którą sami uskutecznialiśmy w dzieciństwie. Hulajnogi można kupić niemal wszędzie - od Internetu i dedykowanych sklepów po duże sieci handlowe typu Tesco czy Decathlon.

Klocki

Od zawsze były synonimem "mądrej" zabawy, jednak dzisiaj oferują jeszcze więcej możliwości, niż kiedyś. Nie tylko zbudujemy z nich zamek albo flotyllę statków, ale też połączymy w konfiguracje, dzięki którym powstaną naprawdę złożone mechanizmy. Niektórzy producenci, jak Lego  czy Hexbug wykorzystują małe programowalne komputery. Za ich pomocą dziecięce konstrukcje zmieniają się w ruchome, przypominające owady roboty albo praktyczne urządzenia, na przykład do podnoszenia ołówków z podłogi.

Dzięki takim rozwiązaniom zachęcamy dzieci nie tylko do przestrzennego patrzenia na świat, ale też do pierwszych interakcji z urządzeniami rozumiejącymi język programowania. Istnieją też nieco tańsze rozwiązania, jak klocki magnetyczne, architektoniczne, czy zwyczajne plastykowe - każde z pewnością dadzą bezcenną satysfakcję ze skonstruowania czegoś własnego.

Drukarka 3D

Ciężko o lepszy pomysł na prezent dla fana albo fanki nowoczesnych technologii. Kosztują tyle, co niektóre modele smartfonów (niektóre nawet mniej!), za to otwierają przed młodych odkrywcą zupełnie nowy świat. Te urządzenia wykorzystują specjalny wkład do drukowania, za pomocą którego, warstwa po warstwie, tworzą solidne przedmioty, które zaprojektowaliśmy wcześniej na komputerze. Niektórzy producenci stworzyli modele specjalnie z myślą o dzieciach - drukarka Printeer umożliwia szybkie tworzenie projektów narysowanych ręcznie na tablecie, a nieco tańsza 101 Hero składa się w raptem pięć minut!

Wspólne wyjście

Nie każdy rozwijający prezent musi być materialny. Dzień dziecka to przecież świetna okazja do zrobienia czegoś wspólnie na powietrzu. Całe szczęście nie musimy ograniczać się tylko do wyjścia do parku albo ZOO.

Do dyspozycji są też takie atrakcje, jak parki linowe, parki miniatur, parki wodne, muzea techniki, gokarty, hale trampolin. Zapewnią dziecku nie tylko ciekawe przeżycia, ale też często porcję nowej wiedzy, a także upragnioną przez rodziców aktywność fizyczną. W okolicach każdego większego miasta z pewnością można znaleźć niejedną taką atrakcję. Bo czy może być coś bardziej wartościowego, niż wspólne wspomnienia? Szczególnie, jeśli towarzyszy im odrobina ruchu. A po wszystkim i tak można pójść razem na coś słodkiego.