Oko w oko z dzikimi zwierzem. Najciekawsze miejsca na majówkę z dala od zgiełku i tłumów

Macie dość tłoku, spalin, intensywnego ruchu samochodowego? Zaplanowaliśmy dla Was pięć wycieczek, w trakcie których odsapniecie od miejskiej kakofonii. Nasze propozycje spodobają się osobom, które odpoczywają aktywnie i najszybciej ładują baterie w otoczeniu przyrody.

Odważ się wejść do prastarej puszczy

Gdzie znajduje się Turnicki Park Narodowy? Nie ma go na żadnej mapie, a większość ludzi kojarzy ten teren po prostu z Bieszczadami. Nic dziwnego, Turnicki Park Narodowy formalnie jeszcze nie istnieje, o jego utworzenie walczą dopiero przyrodnicy i ekolodzy. Argumentują, że status parku narodowego powinien zostać nadany obszarowi znajdującemu się w rejonie Pogórza Przemyskiego, jednemu z najdzikszych obszarów Polski, gdzie, jak powiadają miejscowi, wciąż masz większą szansę na spotkanie dzikiego zwierzęcia niż drugiego człowieka. Tereny planowanego Turnickiego Parku Narodowego znajdują się na południe od Przemyśla, na łagodnych wzniesieniach liczących sobie najwyżej 700 metrów n.p.m. Cały ten teren to relikt, pozostałość po prastarej Puszczy Karpackiej. To ostoja wielu gatunków zwierząt - rysi, niedźwiedzi, a nawet żubrów. Można tu wypatrzyć orliki, orły przednie, sowy i wiele innych gatunków ptaków. Dzisiaj na tych terenach są trzy rezerwaty przyrody - Reberce, Na Opalonym oraz Turnica.

Są tu też ciekawe zabytki i zakątki wzniesione ręką człowieka, jak choćby najstarsza murowana cerkiew w Posadzie Rybotyckiej, zespół klasztorny w Kalwarii Pacławskiej, cały obszar tzw. Księstwa Arłamowskiego z ośrodkiem wypoczynkowym w Arłamowie, historyczne wioski z tradycyjnymi drewnianymi chałupami. Można tu bez końca spacerować, jeździć konno, wybrać się na wycieczki przyrodnicze z przewodnikami. I zobaczyć kawałek dzikiego życia i puszczy, jakich już w Europie pozostało bardzo niewiele.

Odwiedź polską stolicę chmielu

Położony na Wyżynie Lubelskiej Krasnystaw to nieduże, urokliwe miasto, którego nazwę dobrze znają miłośnicy piwa. Tutaj w sierpniu odbywają się słynne chmielowe dożynki - Chmielaki, bo wokół Krasnegostawu wznoszą się plantacje chmielu. To bardzo malowniczy widok - wzgórza pokryte wysokimi na kilka metrów tyczkami, po których pnie się znakomity, aromatyczny chmiel krasnostawski. Wspaniałe miejsce na spacery i wycieczki rowerowe, zwłaszcza że przebiega tędy słynny Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo.

Warto zajrzeć nie tylko na uprawy chmielu, ale także do rezerwatu przyrody "Wodny Dół", gdzie spotkamy takie osobliwości botaniczne jak cieszynianka wiosenna, niezwykle rzadka roślina pasma Karpat, objęta ścisłą ochroną. Rosną tu też paprotki, parzydełka i wawrzynki szerokolistne. W pobliżu znajduje się także Krzczonowski Park Krajobrazowy z kilkoma rezerwatami przyrody chroniącymi rzadką roślinność, porastającą tutejsze głębokie wąwozy.

Sam Krasnystaw też wart jest spaceru, zwłaszcza urokliwy ryneczek, dawna synagoga oraz cmentarz żydowski - charakterystyczne dla całej Lubelszczyzny, niegdyś licznie zamieszkanej przez żydowską społeczności. Dziś pozostały po niej tylko ślady takie jak w Krasnymstawie.

Spaceruj po klifie

Majówka nad morzem? Cóż może być bardziej banalnego? I męczącego, bo przecież początek maja to czas pierwszego "najazdu" Polaków  na nadmorskie kurorty. Plaże wypełnione ludźmi, pełne restauracje. Na szczęście nawet nad Bałtykiem wciąż można znaleźć przytulne, kameralne miejscowości, z szerokimi rozległymi plażami, wzdłuż których można spacerować wiele kilometrów. Taką wioską jest Poddąbie, położone na środkowym Wybrzeżu, w gminie Ustka, na skraju Słowińskiego Parku Narodowego. Do Poddąbia jedzie się wąską drogą, prowadzącą przez las i ten las otula osadę właściwie ze wszystkich stron, również od strony morza. Z samej wsi do plaży droga prowadzi między wielkimi drzewami, bukami i sosnami, porastającymi wysoki, nadmorski klif, liczący sobie aż 30 metrów. Rozciąga się niego piękny widok! W Poddąbiu na stałe mieszka zaledwie kilkadziesiąt osób, jest tu kilka sklepików i knajpek, nie ma wszechobecnego zalewu straganów z plastikową chińszczyzną - to miejsce sprzyjające wyciszeniu się.

Zobacz, gdzie zbierała się loża masońska

Wielkopolska kojarzy się przede wszystkim z przepięknym zamkiem w Kórniku, obowiązkowym punktem wycieczek z okolicznych szkół. Jednak tereny wokół Poznania, Leszna czy Konina to istne zagłębie klimatycznych pałacyków, ziemiańskich rezydencji i dworków otoczonych pięknymi parkami. W wielu z nich funkcjonują hotele, spa, przytulne pensjonaty czy restauracje. Majówka to idealny czas na zaplanowanie wizyt w kilku takich pałacach, z noclegami lub bez, ale za to koniecznie ze spacerami po pałacowych parkach i wnętrzach. Oprócz Kórnika warto zajrzeć na przykład do Śmiełowa, gdzie mieści się oryginalny klasycystyczny pałac z 1797 roku. Kiedyś zbierała się tu loża masońska, dziś znajduje się Muzeum Adama Mickiewicza. Idealnym miejscem dla całych rodzin jest pałac Olandia, w którym mieści się dziś kameralny hotel i spa. Nie zapomnijmy też o pałacu w Rogalinie, przepięknym kompleksie pałacowo-parkowym z wyjątkową kolekcją obrazów. Jeśli starczy nam czasu, przyjrzyjmy się też oryginalnym, pięknie odrestaurowanym pałacom w Iwnie czy Wąsowie - w tej ostatniej miejscowości czeka na nas prawdziwa gratka, bo jeden z właścicieli posiadłości wymarzył sobie posiadanie obok barokowego pałacu również zamku jakby wprost wyjętego z romantycznych legend średniowiecznych. Obie budowle w Wąsowie do dziś są otoczone pięknym angielskim parkiem. 

Zanurz się w niesamowity świat roślin

Raj dla miłośników lasu i oryginalnej roślinności. Liczące prawie 54 hektary arboretum jest częścią Leśnego Zakładu Doświadczalnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w miejscowości Rogów w województwie łódzkim. To miejsce ma jedną z najciekawszych i najbogatszych kolekcji drzew i krzewów w naszej części Europy. Na co dzień prowadzi się tu badania naukowe oraz działania edukacyjne, od ostatniego weekendu kwietnia park jest udostępniany zwiedzającym. Arboretum jest piękne o każdej porze roku, a wiosną olśniewa świeżą roślinnością, kwitnącymi drzewami i krzewami. Są tu kolekcje klonów, drzew i krzewów iglastych, aralii, jarząbów oraz drzew pochodzących z Chin. Jedną z ulubionych przez zwiedzających części arboretum jest Alpinarium - zbiór urokliwych skalniaków, strumyków, oczek wodnych, otoczonych roślinnością Alp - świerkami serbskimi, limbami i mnóstwem skalnych bylin. Przy arboretum działa też szkółka, w której można kupić ciekawe rośliny do swojego ogrodu.

Copyright © Agora SA