Zabawy ćwiczące koncentrację

Zabawy ćwiczące koncentrację (Fot. Pexels.com)

Twoje dziecko ma problem z koncentracją? Oto proste zabawy, które pomogą mu ją ćwiczyć

Patrzysz na swoje dziecko i zastanawiasz się, czy jest po prostu rozdrażnione i znudzone, czy może jego problem ze skupieniem uwagi ma inne, poważniejsze podłoże? Nie jesteś sam! Ta myśl spędza sen z powiek wielu rodzicom. I nie ma w tym absolutnie nic dziwnego. Na szczęście istnieją proste sposoby, by pomóc swojemu dziecku.

Żyjemy w czasach, gdzie ilość bodźców zewnętrznych jest zatrważająca. Te wszystkie kolorowe, świecące i grające zabawki, bajki animowane, gry komputerowe, programy telewizyjne i zajęcia dodatkowe powodują, że dzieci mogą niekiedy mieć problemy z koncentracją, pamięcią i skupieniem uwagi. Umiejętne korzystanie z tych wszystkich dobrodziejstw cywilizacji powinno rozwiązać problem.

Czasem jednak to nie wystarczy i konieczna jest konsultacja z lekarzem. Może się okazać, że w diecie dziecka znajduje się niewystarczająca ilość magnezu, odpowiedzialnego za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Niedobór objawia się m.in. problemami z koncentracją, nerwowością, skurczami mięśni.

Z myślą o dzieciach powstał dostępny bez recepty suplement diety Zdrovit Magnum Junior w saszetkach do rozpuszczenia w wodzie. Można go podawać dzieciom powyżej 3 roku życia. Produkt nie zastąpi zróżnicowanej diety, ale pomoże ją uzupełnić, gdy lekarz zdiagnozuje niedobór magnezu i witaminy B6.

Więcej na temat Zdrovit Magnum Junior przeczytasz POD TYM ADRESEM

Zdrowa dieta uzupełniona suplementacją magnezu to nie wszystko. Chcąc wspierać prawidłowy rozwój swojego dziecka, warto wprowadzić kilka zabaw, które pomagają ćwiczyć koncentrację. Będzie zachwycone!

Nauczmy się nowej piosenki

To zdecydowanie najprostsza i najskuteczniejsza zabawa, dzięki której możesz pomóc swojemu dziecku w ćwiczeniu pamięci. Nauczcie się razem jakiejś nowej piosenki, wierszyka lub rymowanki. Na pewno pamiętasz coś ze swojego dzieciństwa. A jeśli nie, poszukaj książek z krótkimi wierszykami lub płyt z piosenkami dla dzieci.  Dzieci w wieku szkolnym powinny sięgać po gry planszowe, rozwiązywać rebusy i łamigłówki. A może zorganizujecie rodzinne kalambury?

Wiesz, co się zmieniło?

W tej zabawie rozkładamy przed dzieckiem kilka przedmiotów, które maluch zna i potrafi nazwać. Przez około 30 sekund pozwalamy dziecku się im przyglądać. Po tym czasie prosimy, by zamknęło oczy, odwróciło się lub wyszło z pokoju. To moment, by pozmieniać nieco kolejność lub zabrać któryś przedmiot. Następnie wołamy pociechę i pytamy, co się zmieniło lub który przedmiot zniknął. Liczba elementów, które wykorzystujecie w zabawie powinna być dostosowana do wieku dziecka - im jest ono starsze, tym więcej przedmiotów powinno się znaleźć.  

Ułożymy to razem?

Nawet zwykłe puzzle lub układanki uczą cierpliwości i pomagają pracować nad koncentracją. Wybieraj te, dostosowane do wieku dziecka. Na pudełku znajdują się odpowiednie oznaczenia, które ułatwią ci zakup. Starszemu dziecku możesz zaproponować sklejanie modeli, malowanie figurek, układanie skomplikowanych figur, pojazdów i budynków z klocków. Pośpiech jest tu niepotrzebny! A jaka radość, że udało się stworzyć coś samemu (no dobrze, z niewielką pomocą rodzica, ale ciiiii). Nie ma znaczenia, że zajęło to kilka wieczorów. Liczy się efekt końcowy. Praktyka czyni mistrza.

Halo, halo! Tu głuchy telefon

Tę zabawę uwielbiał w dzieciństwie każdy z nas. Świetnie ćwiczy koncentrację i skupienie, niezależnie od wieku. Siadamy w rządku (im nas więcej, tym lepiej). Pierwsza osoba wymyśla zdanie i mówi je na ucho kolejnej osobie. Małe dzieci często miewają problem z mówieniem szeptem, więc w tej zabawie dodatkowo będą mogły poćwiczyć tę umiejętność. Kolejne osoby przekazują sobie na ucho informację. Ostatnia mówi na głos to, co usłyszała. Dobra zabawa gwarantowana, ponieważ czasem aż nie można się nadziwić, jak została przekręcona pierwotna wersja. Pamiętaj, by zdania i wyrazy dostosowywać do wieku najmłodszych uczestników zabawy. Warto nagrodzić wszystkich, gdy uda się poprawnie powtórzyć zdanie.

Opowiedz mi bajkę

Dzieci bardzo lubią słuchać tych samych bajek kilka razy z rzędu. I dobrze, bo wiele na tym zyskują. Zamiast jednak po jej wysłuchaniu przechodzić natychmiast do innych zabaw lub obowiązków, porozmawiajcie chwilę o historii, którą właśnie usłyszało dziecko. Niech opowie ci tę bajkę ze wszystkimi szczegółami, które zapamiętało. Możesz zadawać pytania naprowadzające, jeśli zauważysz, że dziecko straciło wątek. W tej zabawie oprócz pamięci możecie także poćwiczyć wyobraźnię. Poproś dziecko, żeby wymyśliło inne zakończenie bajki. A może narysujecie bohaterów tej historii, przypominając sobie wszelkie znaki szczególne? Starsze dziecko możesz poprosić o opowiedzenie fabuły filmu lub ulubionego serialu. 

Zabawmy się w tajemniczego obserwatora

Pokaż dziecku ilustrację w książce. Nic nie szkodzi, że widzi ją pierwszy raz - to nawet lepiej. Pozwól dziecku przez około 30-60 sekund wpatrywać się w ilustrację. Po tym czasie zamknij książkę i zacznij zadawać pytania. Czy pamięta, co robił miś? Jaki kolor miały kwiatki na polance? Czy na drzewie siedział jakiś ptaszek? Ile samochodów było na obrazu? Kto stał przy budce z lodami, a ile osób siedziało w parku? Pamiętaj, to nie jest przesłuchanie! Dziecko nie może mieć poczucia, że cię zawiodło, jeśli nie udało mu się poprawnie odpowiedzieć. Potem zamieńcie się rolami.

Sprawdźmy, kto zna więcej zwierząt/warzyw/samochodów

To świetna zabawa, która sprawdzi się w trakcie podróży. Gdy dziecko zaczyna się nudzić, poćwiczcie pamięć i koncentrację. Nie potrzebujecie żadnych rekwizytów. Najpierw wybierzcie kategorię. Mogą to być np.: warzywa, owoce, rasy psów. Im starsze dziecko, tym wyższy stopień trudności. Może marki samochodów? Albo dinozaury? Gdy już kategoria zostanie wybrana, zacznijcie na zmianę wymieniać przedmioty/zwierzęta/owoce w zależności od wybranej tematyki. Odpada ten, komu zabraknie pomysłów lub wymieni nazwę, która już wcześniej padła w tej rozgrywce. W trakcie zabawy dziecko będzie musiało się bardzo skupić, by nie tylko przypomnieć sobie nazwy poszczególnych kolorów/warzyw/zwierząt, ale także zapamiętać odpowiedzi pozostałych uczestników gry. To naprawdę trudne ćwiczenie, nawet dla dorosłych!

Rodzicu, wrzuć na luz!

Nie denerwuj się, jeśli twoje dziecko dość szybko traci zainteresowanie zabawą. Maluchy potrafią się skupić tylko przez około 15-20 minut. I jest to całkowicie normalne. Wraz z wiekiem ten czas się wydłuża. Nie oczekuj, że twój 5-latek przez godzinę będzie potrafił skoncentrować się na jednej czynności. Szczególnie, jeśli ta znacznie obciąża jego szare komórki. Dzieci i młodzież szkolna to już co innego. Niestety, często dopiero po rozpoczęciu edukacji orientujemy się, że nasze dziecko ma problem ze skupieniem uwagi, jest nerwowe czy roztargnione. Najważniejsze, to nie zostawić go z tym samego - trudności mogą się nasilać.

Masz ogromny wpływ na rozwój swojego dziecka. Żeby zapewnić mu dobry start, musisz pamiętać nie tylko o odpowiednim żywieniu, aktywności fizycznej i zajęciach dodatkowych. Najcenniejszy dla niego jest kontakt z rodzicem. A skoro można uczyć się przez zabawę, to dlaczego nie połączyć przyjemnego z pożytecznym.

Materiał został opracowany na podstawie rozmów z osobami zajmującymi się prawidłowym rozwojem dzieci na co dzień