Zapytaliśmy dentystów, o czym powinien wiedzieć każdy. Dali nam 15 rad

Dbanie o zęby jest niezwykle ważne, dlatego poprosiliśmy dwóch ekspertów, żeby obalili najpopularniejsze mity dotyczące higieny jamy ustnej.

Zapytaliśmy dentystów o najlepsze rady, jakich udzieliliby swoim pacjentom. Oto, co nam odpowiedzieli:

1. Leczenie zębów nie boli 

- Niektórzy dorośli wciąż pamiętają czasy, gdy znieczulenie było luksusem. Dziś leczymy zęby bezboleśnie - zapewnia w rozmowie z Gazeta.pl Karolina Janowska-Kroner, lekarz dentysta i autorka bloga "Matka dentystka". Jak dodaje, istnieją sposoby nawet na tych najbardziej strachliwych pacjentów.

Znieczulenie podaje się w formie zastrzyku, a niektórzy dentyści dysponują sprzętem, który sam powoli dozuje preparat tak, by jak najbardziej zminimalizować uczucie dyskomfortu. - Dodatkowo u dzieci, jak i dorosłych, można przed podaniem zastrzyku znieczulić dziąsło w miejscu wkłucia poprzez aplikację np. żelu znieczulającego - zapewnia lek. dent. Karolina Janowska-Kroner.

2. Codziennie powinieneś używać nici dentystycznej

To naprawdę genialny wynalazek, ponieważ pozwala usunąć resztki pokarmowe zgromadzone między zębami, czyli w miejscach, gdzie szczotka do zębów jest nieskuteczna. - W przypadku ich nieusunięcia pojawia się nieprzyjemny zapach, stan zapalny dziąseł, czy w końcu próchnica- ostrzega dr n. med. Artur Bakalarz właściciel klinik stomatologicznych Estetika w Sieradzu i Turku.

3. Unikaj gumy do żucia i słodkich napojów

Bezcukrowa guma do żucia pozwala odświeżyć oddech, jednak trzeba zachować umiar. Częstego i długotrwałe żucia może bowiem doprowadzić do uszkodzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Na stan jamy ustnej ogromny wpływ ma też to, co pijemy. Większość z nas niestety wybiera słodkie soki i napoje. - Powinniśmy pić głównie wodę, całą resztę tylko okazjonalnie. Napoje tego typu przyczyniają się do zakwaszania środowiska jamy ustnej, a dodatek cukru sprawia, że mamy gotową receptę na próchnicę - dodaje dr Bakalarz

4. Ksylitol - naturalny środek do walki z próchnicą

Fluor stosowany zewnętrznie, bezpośrednio na zęby, wzmacnia ich budowę i działa hamująco na metabolizm bakterii odpowiedzialnych za próchnicę. Warto wiedzieć, że to niejedyny środek, który działa przeciwpróchniczo! - Pacjenci szukający alternatywnych, naturalnych preparatów mogą zwrócić uwagę na ksylolit oraz olej kokosowy - wylicza lek. dent. Janowska-Kroner. Miłośnicy stylu eko z pewnością znajdą więc coś dla siebie.

O zęby warto dbać od najmłodszych latO zęby warto dbać od najmłodszych lat Fot. Pixabay Fot. Pixabay

5. Naucz dziecko dbania o zęby mleczne

Pamiętajmy, by gazikiem i specjalną pastą przemywać dziąsła już od 1. dnia życia dziecka. Gdy pojawią się pierwsze ząbki - czas na szczoteczkę i wizytę u stomatologa. - O zęby mleczne należy dbać tak samo jak o zęby stałe - gdy pojawia się próchnica to ją leczymy, gdy pojawia się ból, to szukamy jego źródła i go eliminujemy. Lecząc mleczaki zapobiegamy próchnicy w zębach stałych - przypomina lek. dent. Karolina Janowska-Kroner. Pierwsza wizyta z reguły ma na celu zapoznanie dziecka z lekarzem i gabinetem. Nie czekajmy, aż pojawi się próchnica.

6. Nie wstydź się, widzieliśmy straszniejsze rzeczy

- Mogę podać przykład naszej pacjentki, która mailowała z nami długimi tygodniami. Ciągle przekładała terminy wizyt, zanim odważyła się przyjść ten pierwszy raz. Rzeczywiście, pracy było sporo, ale po kolejnych kilku spotkaniach mogła się pochwalić pięknym, śnieżnobiałym uśmiechem. Jak przyznała na koniec, po prostu się wstydziła... - opowiada dr Bakalarz. Brzmi znajomo? Pamiętajmy, że właśnie na tym polega praca stomatologa - on naprawdę widział już wiele i chce nam pomóc.

7. Planujesz ciążę? Nie zapomnij odwiedzić dentysty

To nie żarty! - Chore zęby mogą  być przyczyną porodu przedwczesnego, jak i niskiej masy urodzeniowej dziecka, dlatego też warto zadbać o nie jeszcze na etapie planowania ciąży. W trakcie ciąży jak najbardziej można leczyć zęby i to w dodatku w znieczuleniu! - uspokaja lek. dent. Janowska-Kroner. Najbezpieczniej zaplanować to w drugim trymestrze. Lepiej jednak zawczasu wyleczyć wszystkie ubytki, by oczekując na maluszka spokojnie skupić się na kompletowaniu wyprawki.

8. Wybity ząb można uratować

Niestety, zabieg replantacji jest możliwy tylko w przypadku zębów stałych. Najważniejszy jest czas, a mamy go maksymalnie 120 minut. - Jeżeli ząb się złamie lub wypadnie, to brakującego elementu należy poszukać! Podczas transportu do gabinetu wybity stały ząb należy odpowiednio zabezpieczyć, np.  w soli fizjologicznej, mleku czy też własnej ślinie, wkładając go pod język - tłumaczy ekspertka. Pamiętajmy, że każdy uraz zębów wymaga konsultacji ze stomatologiem.

9. Nie zapominaj o języku

Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Na jego brodawkowatej powierzchni lubią gromadzić się drobnoustroje. - Polecam wszystkim obejrzeć dokładnie swój język, na pewno wielu z nas dostrzeże na jego powierzchni nalot. Często bywa on przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust - wyjaśnia dr Bakalarz.

10. Dobrze wybierz szczoteczkę

Nie trzeba inwestować w szczoteczkę elektryczną, jeśli dokładnie myjemy zęby. - Często popełnianym błędem jest zmiana szczoteczki na miękką, ze względu na krwawiące dziąsła. Krwawienie dziąseł jest najczęściej wynikiem niedoczyszczania zębów, a nie zbyt twardej szczoteczki. Miękka, delikatniejsza szczoteczka może jeszcze gorzej doczyszczać i tworzy się błędne koło, napędzające stan zapalny dziąseł - ostrzega specjalista. Jeśli nie wiemy, jaka szczoteczka będzie idealna dla naszego szkliwa, poprośmy o pomoc dentystę.

11. Aparat przestał szpecić. Dziś zdobi

Dbanie o proste zęby to powód do dumy. Oznacza, że zdrowie jest dla nas bardzo ważne. Dla tych, którzy mimo wszystko nie chcą, by ich aparat był widoczny, mamy dobrą wiadomość! Poza klasycznymi zamkami metalowymi, pacjent ma do wyboru zamki porcelanowe w kolorze zęba. - Są także aparaty, które przykleja się do zębów od strony języka i są wykonane ze złota. Przy niektórych wadach można także zastosować aparat w formie przezroczystej nakładki na zęby - opowiada lek. dent. Janowska-Kroner.  

Nie ma co się bać dentystyNie ma co się bać dentysty Fot. Pixabay Fot. Pixabay

12. Hollywoodzki uśmiech masz w zasięgu ręki

Domowe sposoby wybielania zębów mogą spowodować więcej szkody niż pożytku. Najczęściej jednak wywołują nadwrażliwość zębów, która utrudnia normalne funkcjonowanie. - Jeśli wybielanie ma być zarówno bezpieczne, jak i skuteczne, należy zgłosić się do gabinetu stomatologicznego - radzi dr Bakalarz.

13. Chory ząb zatruwa cały organizm

Choroby serca, problemy z układem krążenia i układem oddechowym - to tylko kilka skutków nieleczenia zębów.  - Istnieją także doniesienia, że bakterie jamy ustnej mogą nasilać cukrzycę i zwiększać ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów - dr Bakalarz.

14. Usunięcie zęba to nie koniec świata

Bywa, że chorego zęba nie da się wyleczyć. Nie oznacza to jednak, że musimy pogodzić się z nieestetyczną luką w uzębieniu. - Najczęściej stosujemy implanty, czyli sztuczny, tytanowy korzeń zęba wraz z porcelanową koroną - opowiada ekspert. Nie jest to niestety tania opcja. - Bardzo dobrą alternatywą są także mosty, czyli też korona porcelanowa, ale opierająca się na sąsiednich zębach. Mosty to trwała i estetyczna metoda, jednakże niezbędna jest ingerencja w zęby sąsiednie, dlatego przewagę mają implanty - opowiada ekspert.

15. Regularnie rób zębom SPA

- Przyjmuje się, że raz na rok każdy powinien usunąć z zębów kamień wykonując skaling oraz zabezpieczyć zęby lakierem z fluorem. Jeżeli pacjenci chcą się dodatkowo pozbyć ciemnego osadu z zębów, na tej samej wizycie można wykonać zabieg piaskowania - wyjaśnia lek. dent. Janowska-Kroner. To absolutne minimum, które powinniśmy co najmniej raz w roku zafundować naszym zębom.

Zdrowe zęby to nie tylko nasza wizytówka. To przede wszystkim zmniejszone ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń w obrębie całego organizmu. Warto o tym pamiętać, gdy kolejny raz przekładamy wizytę u stomatologa, odpuszczamy sobie wieczorne mycie zębów lub popijamy trzecią puszkę słodkiego napoju.

REKLAMA

Copyright © Agora SA